Archive for wrzesień, 2014

Gojnik – garść informacji i propozycja nazwy!

Posted on: wrzesień 30th, 2014 by webadmin No Comments

gojnik artykul-3Roślina ta, znana jest z wielu lokalnych nazw, ale najmniej z jej botanicznej czyli naukowej (ale niepełnej!) nazwy: gojnik. Zapewne tak pozostanie i jest to jeden z przykładów na etnobotaniczne aspekty języka i tworzenia nazewnictwa przyrodniczego. Ta niechęć do polskiej nazwy botanicznej bierze się prawdopodobnie z tego, że to nie ze środowiska naukowego dotarły informacje o walorach tej rośliny, jak i sama roślina. Gojnik (brak dla niego polskiej nazwy gatunkowej!, a do tego dzieli czasem nazwę z szantą zwyczajną Marubium vulgare) jest jednym z najbardziej cenionych na południu Europy i w strefie śródziemnomorskiej, ziołowych surowców do przygotowywania smacznych, a jednocześnie leczniczych naparów. Jedni kojarzą gojniki z Bułgarią, inni z Turcją, Afryką Północną czy Grecją.

Cienie zapomnianych kultur

Posted on: wrzesień 22nd, 2014 by webadmin No Comments

big_14092608219852294515Z przyjemnością zapowiadamy już 7. edycję „Cieni zapomnianych kultur” 4 października – tym razem w spichlerzu będzie etnobotanicznie. Czyli powrót do korzeni Ruszamy w poszukiwaniu dawnych relacji łączących ludzi i rośliny, biologicznych podstaw kultury, naszej ulotnej pamięci, z której wymazaliśmy rośliny i ich rolę magiczną, obrzędową, zdrowotną czy muzyczną.

O tym wszystkim podczas wystawy fotograficznej „Zielnik podróżny” opowie Marek Styczyński, od lat zajmujący się etnobotaniką, twórca m.in. projektu muzycznego Karpaty Magiczne (ex Atman), oraz przewodników alternatywnych i książek, specjalista w zakresie ochrony środowiska. Wystawa prezentuje fotografie 42 gatunków roślin ze wskazaniem na stworzony wokół nich kontekst kulturowy.Podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in Gojnik pasterski (Sideritis Scardica).

Jak podkreśla Marek Styczyński, istnieje wielki głód wiedzy na temat naszych silnych (a w ostatnich czasach często deficytowych) związków i kontaktów z roślinami. Wielkim powodzeniem cieszy się miejskie ogrodnictwo, uprawy organiczne, partyzantka ogrodnicza i wiele innych form nowego podejścia do żywienia i roślin jako istotnej części naszego życia, otoczenia i krajobrazu. Wystawa „Zielnik podróżny” i spotkanie z autorem prezentuje etnobotanikę jako doskonały klucz do odkrywania naszej tożsamości, korzeni kulturowych, zrozumienia dawnych i obecnych procesów kulturowych i politycznych oraz daje proste instrumenty dla osobistego, indywidualnego działania.
Na zakończenie wystawy odbędzie się prezentacja instrumentów tradycyjnych wykonanych z roślin.

Zapraszamy:
4 października, kościół pocysterski w Kołbaczu

http://www.spichlerz-sztuki.pl/pl/page/powrot-do-korzeni-czyli-7-edycja-cieni-zapomnianych-kultur.html

Ciasto brownie gryczano karobowe

Posted on: wrzesień 3rd, 2014 by webadmin No Comments

karob przepisy net

Pasta z białej fasoli i tahini

Posted on: wrzesień 3rd, 2014 by webadmin No Comments

karob przepisy net2