Czym jest Gojnik?

Czym jest gojnik

Szałwia libańska, zwana również gojnikiem, to zioło o niezwykle cennych właściwościach dla zdrowia. Polska nazwa, nawiązująca do gojenia, nie jest przypadkowa. Napar ten łagodzi podrażnienia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz układu moczowego, wspomaga leczenie wszelkich chorób i infekcji dróg oddechowych (w tym duszności), eliminuje niedokrwistość i reguluje ciśnienie krwi. Ziele gojnika jest bogate w minerały, takie jak żelazo, cynk, sód, magnez, miedź i kobalt. Systematyczne picie naparu gojnikowego poprawia odporność, usuwa uczucie zmęczenia, poprawia koncentrację i działa jak afrodyzjak. Dzięki wysokiej zawartości cynku i miedzi korzystnie wpływa na płodność i libido. Istnieją badania potwierdzające, że zioło to może wspomagać usuwanie złogów białkowych w mózgu, odpowiadających za demencję starczą bądź rozwój choroby Alzheimera.

Jak rośnie gojnik?
Gojnik rośnie w wysokich partiach gór, więc jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń. To zioło popularne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej . Pije się je w Bułgarii, Albanii, Macedonii, Grecji i Turcji. Zioło – nazywane też herbatą górską – dostępne jest także na polskim rynku. Warto wybierać taki typ herbaty z gojnika, w którym łodygi, liście oraz kwiaty są całe, a nie pokruszone. Kilka kwiatków wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez około 5 minut. Napar ma delikatny, ziołowy smak, przypominający nieco rumianek. Można podkreślić go odrobiną soku z cytryny, miodu lub melasy z chleba świętojańskiego. Jest smaczny również po schłodzeniu.

Korzystne działanie regenerujące
Napar z szałwii libańskiej przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Okłady z wacików nasączanych naparem pomagają w leczeniu trądziku i podrażnień alergicznych. Kompleksowo wspomaga regenerację całego organizmu, dlatego jest zalecany sportowcom i osobom pracującym fizycznie. Zioło ma działanie odtruwające – przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Herbatę górską można podawać dzieciom, jednak odradza się picie jej przez kobiety w ciąży, z uwagi na brak badań dotyczących wpływu zioła na rozwój płodu.

Gojnik to ziele znane już od dawna

O tej roślinie pisał już w I w.n.e. lekarz i botanik, Pedanius Discorides. Herbata gojnik znana jest na całym świecie pod nazwami: Olympus Tea, Malotira, Tataczaj, Mautain Tea (herbata górska) lub Sheperd’s Tea (Herbata pasterska). Można z niej przyrządzać napar, często wykorzystuje się go do aromatyzowania zwykłych herbat. Dzieje się tak m.in. w krajach Bliskiego Wschodu, które słyną ze swego zamiłowania do różnego rodzaju herbat oraz rytuałów związanych z ich parzeniem i piciem.